להישאר עם הרגליים על הקרקע

בשנים האחרונות חל היפוך מגמה ונראה שיותר ויותר ישראלים בוחרים לעזוב את הדירות במרכז ולהגשים חלום - בית צמוד קרקע חדש. מה לעשות ומה לא? הנה כמה כיוונים

וואלה! עסקים
יום שלישי, 13 באפריל 2021, 14:06 עודכן: 14:18

לאורך התהליך הארוך והסבוך של רכישה, בעלי הנכסים נדרשים לקחת החלטות משמעותיות, להיפרד מסכומי כסף נכבדים (גם על דברים שבכלל לא צפו), לבחור אנסמבל מדויק ומקצועי של אנשי מקצוע.

לשיטתו של האדריכל בועז שניר, הדבר המשמעותי ביותר, שיקבע לא במעט את חווית המגורים לאורך זמן, הוא בחירת מיקום הנכס: “מעבר לחיפוש ואיתור מגרש שעומד בתקציב צריך לקחת בחשבון”, הוא מסביר, “האם הוא קרוב לכביש ראשי סואן, האם יש בסביבתו כשלים בטיחותיים, האם הוא קרוב לעמוד חשמל ראשי ושנאי, קן מתח גבוה , אנטנות סלולריות וכו’. כל אלה יכולים להוות אתגרים לא רק בתהליך קבלת ההיתרים והבניה, אלא גם הרבה לאחריהם.

“בד בבד, יש לבדוק את ההיבטים האדריכליים של התב”ע (תכנית בניין עיר): מהן זכויות הבניה, האם קיימת הפקעה להרחבת הדרך, האם מתוכננת בעתיד בניה מאסיבית באזור וכן כיווני השמש ומיקומים- האם המגרש דרומי או צפוני, מהם מיקומי החניה האפשריים, דרכי הגישה וכמובן, מי השכנים שמסביב. רק לאחר איתור המגרש הנכון ורכישתו אפשר למעשה להתחיל במלאכת התכנון ולשם כך יש לבחור אנשי מקצוע איכותיים ובראשם אדריכל ומהנדס קונסטרוקציה שינהלו עבורכם את הליכי התכנון וההגשה מול ועדות הרשות המקומית”.

3162970-46

כפרי, מודרני או פיוז’ן? בית בעיצוב רוני שני פלדשטיין עיצוב פנים. סניטריה וחיפויים: MODY פנים (צילום: איתי בנית)

3162966-46

עד שמגיעים לזה לוקח לא מעט זמן. בית בתכנון אדריכל בועז שניר (צלום: ולרי זויז)

שניר מייעץ: “תיק מידע תכנוני לנכס הינו תנאי מקדים וראשוני בהליך רישוי בניה. לשם כך יש לשכור את שרותיו של מודד מוסמך שיבצע מדידה טופוגרפית של המגרש. לאחר קבלת המדידה מוגש תיק מידע תכנוני – מעין תעודת הזהות של הנכס בה יסומנו קווי בניין, יירשמו זכויות הבניה, הפקעות במידה ויש ועוד”.

לדברי שניר, בשלב תכנון הבית חשוב להבין מהן ההקלות המותרות. אמנם העדיפות היא לתכנן ללא הקלות שכן הן מעכבות את הליך הרישוי במספר חודשים ובנוסף ההליך כרוך בתשלום נוסף ובהיטלי השבחה שיכולים לנוע בין עשרות למאות אלפי שקלים תוספת, בהתאם למקרה. עם זאת, הקלות משמעותן הגדלת אחוזי הבניה שעשויים לסייע ביצירת תכנון מיטבי. ההחלטה בידיכם: “בתקופה שלאחר רכישת המגרש וקבלת מפת המדידה, האדריכל יכול למעשה להתחיל במלאכת התכנון, בעלי הנכס צריכים להגדיר מראש לאדריכל את רצונותיהם. בנוסף, חשוב לגבש כבר בשלב זה את השפה האדריכלית/עיצובית של הנכס- האם הכיוון הוא כפרי, מודרני או אולי פיוז’ן. זה בדיוק השלב בו אמור להתעורר דיאלוג פורה בין האדריכל לבעלי הנכס”.

האדריכל עורך את הבקשה להיתר בניה שכוללת את סך כל תוכניות המבנה כולל חזיתות, חתכים , פרטים וחישוב זכויות בניה – טבלאות שטחים. “מסלול הרישוי אורך לרוב כשנה והוא ומשכו תלוי מאוד במורכבות הפרויקט, התנגדויות שכנים במידה ועולות כאלה ובוועדה עצמה”, מסביר שניר. “עם קבלת היתר הבניה, ולפני העלייה על הקרקע (כלומר תחילת הבניה בפועל) על האדריכל להשלים את כלל תכניות העבודה לביצוע בכפוף ליועצים שנלווים לפרויקט. בעלי בתים רבים מוצאים את עצמם אובדי עצות מול עצירת הפרויקט במקרה של העדר מקורות מימון. טבלת עלויות תוכל גם להראות היכן נקודות התורפה בפרויקט- מהם הסעיפים שמייקרים את הבניה. פרויקטים מורכבים ורחבי היקף שכאלה מומלץ בחום לעבוד עם אלה שקיבלתם עליהם המלצות כנות”.

ניו_יורק_(7)

תכנון לפרטים הקטנים. כוכב אלומיניום,  אדריכל ינון בן דוד (צילום: שי אפשטיין)

03-Golany_Architects_Residence_in_the_Galilee_Amit_Geron_small

פינישים, דיטיילים וחלוקות. סלון בעיצוב אליתה ליוינג (צילום: יחצ)

שלב תחילת הבניה מרגש רבים מהבונים ולא בכדי. בשלב זה, ולרוב יחד עם האדריכל או המעצב המלווה, נבחרים חומרי הגמרי ובתוך כך הריצופים, החיפויים והכלים הסניטריים. לדברי עדי לביא, סמנכ”לית השיווק וקשרי האדריכלים של חברת MODY, “מכיוון שמירב ההיצע היום מקורו באירופה, חשוב להגיע לבחור את האלמנטים והפרטים בשלב כמה שיותר מוקדם, כבר בתחילת תהליך הבנייה. כך הם יסופקו בדיוק בזמן. יתרה מכך, הריצוף והחיפויים הם הבסיס של הבית. בתוך כך, זהו גם השלב בו יש לבחור את אלמנטים הפנימיים כמו ניאגרות סמויות ואינטרפוצים לדוגמה שמוטמעים בקירות כבר בשלב השלד ובנוסף, אלמנטים שדורשים הכנות. כל אלה דורשים סנכרון של התכניות.

נושא נוסף עליו נדרשים אדריכל או מעצב הפרויקט לתת עליו את הדעת הוא נושא הפתחים שמהווים אלמנט חשוב ומהותי בפרט בבתים פרטיים עם גינה. לדברי גל ניסימוב, מנהלת השיווק בחברת כוכב-אלומיניום, מערכות האלומיניום נחשבות להוצאה השנייה בגודלה בתחום הבניה, אחרי השלד. “חומרים הגלם (אלומיניום וזכוכית) כשלעצמם יקרים ובשנים האחרונות המערכות משתכללות. הן מצטיינות ברמת הבידוד והאקוסטיקה וככאלה הן יקרות. אם עד לפני מספר שנים נושא האלומיניום היווה בין 8 ל-10 אחוז מהתקציב, היום אנחנו מדברים על בין 10 ל-20 אחוז. עם זאת, מערכות המינימל SLIM של הדור החדש, הן דקיקות, מינימליסטיות ואלגנטיות, מעניקות רמת בידוד גבוהה שעומדת איתנה מול האקלים הארץ-ישראלי.

לדברי ניסימוב, על סוג מערכות האלומיניום עבור הפתחים צריך להחליט כחודשיים לפני העלייה לקרקע ותחילת בניית השלד: “אנחנו פוגשים לא מעט בונים שאינם מודעים לסדר הפעולות באתר הבניה ומגיעים לבחור את המערכות כשהשלד כבר עומד. יש לכך חסרונות רבים מכיוון שלכל מערכת מפרט טכני שונה, שמשפיע אחרת על מידות ועוביים שנדרשים במעטפת. במידה ולא נלקחו מראש בחשבון היבטים כמו הצללות, כנפיים לפתיחה, או סוג המערכת, האופציות שעומדות לרשותם מצטמצמות, מה שמוביל לא פעם לאכזבה ולהוצאות נוספות, בעוד שהאופציות שעומדות לרשות אלה שמגיעים לפני העליה לקרקע הן רבות ומגוונות”.

בשלבים אלה לרוב נכנסים לתמונה מעצב או מעצבת פנים שאמונים על הפינישים, הדיטיילים ולעיתים גם חלוקות של הפנים. הם אלה שמגדירים את הנמכות התקרה, את הנישות העיצוביות, תכניות המטבח והנגרות ועוד רשימה ארוכה של החלטות. “עבודות כאלה יכולות להתבצע על ידי אדריכל הפרויקט עצמו, במידה ויש לו ניסיון בכך “, מסביר שניר.

ברכות שחיה פרטיות הפכו להכרך. בית בעיצוב שחר רוזנפלד אדריכלים. בריכה: חברת פלגים (צילום: שי אפשטיין)

“בריכות השחייה הפרטיות הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מתפיסת התכנון בבתים צמודי קרקע ופרט להיבט הפונקציונלי והבריאותי יש להן ערך חוויתי מיוחד”, מסביר אבנר צדוק, מנכ”ל ובעלי חברת פלגים המתמחה בהקמת בריכות שחיה פרטיות בנכסי יוקרה. “בבתים שמתוכננים כיום אנחנו רואים לצד הבריכות גם בריכות שיקוף ונוף שמלוות את הבאים כבר מחזית הבית והן משולבות כמו הבריכה עצמה כחלק אינטגרלי מהתכסית ואדריכלות הנוף. כמו בתחומים אחרים בבניה גם בתחום הבריכות אפשרויות העיצוב הן כמעט בלתי מוגבלות, איכות החומרים גבוהה במיוחד והתחזוקה הופכת לקלה מבעבר. טווח חומרי הגמר הוא רחב במיוחד וניתן ליצור הרכבים שונים עבור סגנונות אדריכלות ועיצוב שונים. יש כיום בריכות שנשלטות מהנייד, בריכות נסתרות, בריכות שנבנות על גג הבית, בריכות אינפיניטי ועוד”.

וואלה! עסקים

עוד כתבות מגזין

פתוח לרווחה

מנגנונים תרמיים, פתרונות למפתחים רחבים וחוויית משתמש – אלו הם רק חלק מהמענים המיוחדים של “כוכב אלומיניום” למגמות השוק, כחלק מתהליכי הפיתוח והעבודה מול קהל

קרא עוד >

רות חובב

הבית היווני בעין כרם שילוב סגנונות, עבודות שימור ושזירת אופיים של בעלי הבית, יצרו בית ירושלמי בעל ניחוח יווני, שפונה אל מרחבים של טבע פראי

קרא עוד >
נגישות